alt

دریاچه انتاریو (Lake Ontario) را بهتر بشناسید

 20 اسفند 1398   09:27
 0
 412
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

دریاچه انتاریو (Lake Ontario) را بهتر بشناسید

دریاچه انتاریو (Lake Ontario) :  

در میان بزرگترین دریاچه ها، دریاچه انتاریو با مساحت نزدیك به ١٩ هزار، كوچكترین دریاچه است، اما عمق زیادی دارد. در سال ٢٠١٧، سطح آب این دریاچه به بالاترین میزان خود در ١٠٠ سال اخیر رسید كه این منجر به سیل ها عظیم و فرسایش زمین می شود. این دریاچه در مركز آبشار نیاگارا قرار دارد و در جنوب غربی و شمال با انتاریو و كانادا، و در جنوب با نیویورک هم مرز است. رودخانه ی سنت لارنس (St. Lawrence) این دریاچه را به اقیانوس اطلس متصل می كند. این دریاچه دارای تالاب و خلیج های ماسه ایی فرارانی است . در این دریاچه تعداد زیادی جزیره وجود دارد، از جمله منطقه هزار جزیره كه مجمع الجزایری از حدود ٢٠٠٠ جزیره است كه مرز های ایالات متحده و كانادا را خط می كشد. درحالی كه بسیاری از این جزایر بسیار كوچک یا حتی غیر قابل سكونت هستند، بزرگترین آن ها با مساحت ١٢٤ كیلومتر مربع، جزیره ولف (Wolf Island) نام دارد. 

دریاچه انتاریو

شكل گیری و تاریخ دریاچه انتاریو : 

همانند تمامی دریاچه های بزرگ، دریاچه انتاریو همانطور كه امروزه مشخص است نتیجه ی تغییر و ذوب شدن یخچال ها در پایان آخرین عصر یخبندان است. نام این دریاچه از یك كلمه ی ایروكوایی ( مربوط به مردمانی سرخپوست كه در امریكای شمالی می زیستند.) به معنای دریاچه ی زیبا گرفته شده است. نخستین اروپایی كه موفق به دیدن دریاچه انتاریو شد، اتین بروله (Étienne Brulé) یك اكتشافگر فرانسوی بود. طبق گفته موزه تاریخ كانادا، بروله حدود سال ١٦١٥ به دریاچه ی هورون (Huron Lake) رسیده بود. در قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم فرانسوی ها قلعه هایی را در امتداد لبه های این دریاچه بنا كردند. این دریاچه از تاریخ و تجارت غنی برخوردار است، به ویژه پس از جنگ سال ١٨١٢ كه كانال هایی در آن ساخته و با كشتی بخار در آن سفر می كردند. این دریاچه قطب تجارت بود تا زمانی كه راه آهن ساخته شد.

دمای دریاچه انتاریو: 

به علت عمق دریاچه و هوای گرم كه از جنوب غربی وارد می شود، دریاچه ی انتاریو به ندرت منجمد می شود. دمای آب در اگوست به حدود ٢٤ درجه ی سانتیگراد و در فوریه به حدود ٣ درجه ی سانتیگراد می رسد. طبق گفته ی دایره المعارف بریتانیكا، این دریاچه به طور معمول تقریبا در حاشیه یخ می زند و بندرگاه های آن از نیمه دسامبر تا اواسط اوریل بسته می شود. اردک ماهی، ماهی سالمون كوهو (coho salmon)، ماهی سالمون چینوك (chinook salmon)، و انواع ماهی قزل الا از جمله رنگین كمانی ماهی هایی هستند كه در آب های دریاچه ی انتاریو شنا می كنند. آب و هوای دریاچه انتاریو برای درختان میوه مفید است و از این رو این ناحیه به منطقه ای وسیع برای رشد درختانی مانند سیب، گیلاس، هلو، و آلو تبدیل شده است. دریاچه انتاریو به دلیل موقعیت مكانی كه دارد، میزبان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است. قو ها، اردك ها، غاز ها، گونه ای از مرغابی ها و دیگر مرغ های آبی از جمله حیات وحش ساكنان دریاچه انتاریو هستند. پرندگان شكاری نیز مانند شاهین و عقاب در این منطقه وجود دارند.

حقایقی درباره ی دریاچه انتاریو: 

 1. دریاچه انتاریو آب آشامیدنی بیش از  ٩ میلیون نفر را تامین می كند. 
 2. این دریاچه هرگز كاملا یخ نمی زند چون بسیار عمیق است. تا به حال سطح آن حداقل ٥ بار منجمد شده است، كه آخرین بار در سال ١٩٣٤ بود. 
 3. دریاچه انتاریو دارای حركات طبیعی موج مانند و ریتمیكی است كه آب را هر ١١ دقیقه ١ بار پشت و رو می كند. 
 4. یخچال های طبیعی بین ١٠٠٠٠ تا ١٤٠٠٠ سال پیش این دریاچه را تشكیل دادند. 
 5. این دریاچه یكی از ٥ دریاچه ی بزرگ است كه ٢١٪؜ از آب های شیرین سطح جهان را تشكیل می دهد. 
 6. دریاچه انتاریو چهاردهمین دریاچه ی بزرگ جهان است. 
 7. تمام آب های دریاچه های بزرگ قبل از آن كه به اقیانوس اطلس جریان پیدا كنند، وارد دریاچه انتاریو می شوند. 
 8. آبشار نیاگارا به درون دریاچه انتاریو می ریزد. 
 9. این دریاچه بیش از ١٠٠ ساحل دارد.
 10. بخشی از این دریاچه در كانادا و بخشی دیگر در ایالات متحده امریكا قرار دارد.
 11. رایج ترین ماهی های این دریاچه، مارماهی امریکایی بود.
 12. کار ماهیگیری در اواخر دهه 1880 به اوج خود رسید. 130 سال بعد، دولت و سازمان های NGO هنوز در تلاش هستند تا جمعیت ماهیان بومی این دریاچه را به حال اول برگردانند.
 13. تمام آب دریاچه های گریت لیکز با عبور از دریاچه انتاریو به اقیانوس اطلس سرازیر می شوند.
 14.  جریان آب حدود شش سال طول می کشد تا از میان دریاچه انتاریو به رودخانه سنت لارنس برسد.
   
ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

مشاوره رایگان
cta
 02191009392