alt

آشنایی با پارک ملی گروس مورن در نیوفاندلند

 25 آذر 1398   15:31
 0
 418
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

آشنایی با پارک ملی گروس مورن در نیوفاندلند

به منظره بی مانند زمین پارک ملی گروس مورن خوش آمدید:

گروس مورن، تاریخ سیاره زمین و فرهنگ بومی نیوفاندلند را زنده کرده و به نمایش زمین شناسی منحصر به فرد در فضایی باز با منظره ای شگفت انگیز می پردازد. با عبور از فلات آب شیرین صخره ای، می توانید در طی یک ساعت، گذشته 500 میلیون ساله زمین را مشاهده کنید. از روستای ساحلی رنگارنگ بازدید کنید، بر روی قطعه ای نادر از پوشش زمین قدم بزنید و به مدت یک روز یا بیشتر به کاوش، پیاده روی و قایق سواری در این منطقه بپردازید و از چشم انداز بی تظیر پارک ملی گروس مورن با صخره های برجسته، دره های فلاتی چشمگیر، دریاچه های یخی، سواحل شنی و ارتفاعات کوهستانی آن لذت ببرید.

پارک ملی گروس مورن، یک سایت ثبت شده در میراث فرهنگی جهانی که در ساحل غربی نیوفاند لند واقع شده است. این پارک با وسعت 1805 کیلومتر مربع حیات وحش در سواحل غربی نیوفاندلند قرار گرفته است و دومین پارک ملی بزرگ در آتلانتیک کانادا محسوب می شود که از پارک ملی کوه های تورنگات (Torngat) پیشی گرفته است. زمین های آن با گذر از زمین های پست در کنار خط ساحلی خلیج سنت لارنس جایی که مسیر های آب به سمت کوه های لانگ رنج (Long Range) و تیبل لند (Tablelands) می روند، کشیده شده است.  نام این پارک از دومین قله مرتفع کوه های نیوفاندلند (به ارتفاع 806 متر) که در این پارک واقع شده، گرفته شده است که در زبان فرانسه به معنی «کوه بزرگی که به تنهایی ایستاده است» یا به معنای واقعی «تاریک بزرگ» است. گروس مورن (Gros Morne)، عضو رشته کوه های لانگ و حوزه دور افتاده کوه های آپالاچیان (Appalachian) است که در امتداد ساحل غربی جزیره کشیده شده است و بقایای فرسایش رشته کوهی است که حدود 1.2 میلیارد سال پیش وجود داشت. این پارک نمونه نادری از روند رانش قاره ای است، جایی که در آن پوسته اعماق اقیانوس و پوشش صخره ای زمین قرار گرفته را نشان می دهد. 

پارک ملی گروس مورن

 

پارک ملی حفاظت شده گروس مورن در سال 1973 تأسیس شد. در سال 1987، این پارک به دو دلیل تاریخ زمین شناسی و مناظر استثنایی اش در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. زمین شناسی پارک به طور خاص مفهوم تکتونیک های صفحه ای را نشان می دهد و نور نقش مهمی را در تکامل زمین شناسی و فرایند های آن ایفا کرده است و به شما این امکان را می دهد تا شواهد نیروهایی که سیاره ما را شکل داده اند از صفحات تکتونیکی تغییر یافته گرفته تا فضای نادری از پوشش زمین را به وضوح مشاهده نمایید. پارک گروس مورن در اول اکتبر سال 2005 به عنوان یک پارک ملی احداث شد. این پارک سوژه یک فیلم کوتاه مربوط به پروژه پارک های ملی 2011 بود.

بارزترین و جالب توجه ترین حیوانات موجود در این پارک می توان به گوزن های شمالی اشاره کرد که بخشی از یک جمعیت پر رونق که در حدود سال 1900 به نیوفاندلند معرفی شد را تشکیل می دهند. سایر حیوانات وحشی موجود در این پارک شامل یک گونه کاریبو (آر.تی. کاریبو)، خرس های سیاه، روباه های قرمز، روباه های شمالگان، خرگوش های پابرفی، سنجاب های قرمز، سیاه گوش ها، سمور های دریایی رودخانه و سگ های آبی می شوند. فوک های هاربر در خلیج کوچک سنت پائولز معمولا وجود دارند و همچنین نهنگ ها (پایلوت، مینک، هامپ بک و فین) در اوایل فصل تابستان در این منطقه دیده می شوند. بسیاری از گونه های مختلف پرنده از جمله پرستو ها در کنار ساحل و پرندگان باتلاق و جنگل های داخلی در این پارک یافت می شوند.

پیاده روی در مسیر های پیاده روی این پارک، یکی از فعالیت های محبوب پارک گروس مورن محسوب می شود. در این پارک حدود 20 مسیر سفر روزانه مشخص وجود دارد که از میان مناطق ساحلی و داخلی پارک عبور می کنند. یکی از سخت ترین مسیر های پیاده روی پارک گروس مورن، مسیر پیاده روی 16 کیلومتری است که از کوه گروس مورن عبور می کند و اسم این مسیر از نام نخست وزیر پیشین بریتیش، جیمز کالاهان (James Callaghan) گرفته شده است، او کسی بود که تلاش های محافظت از محیط زیست او به رسمیت شناخته شد و در سال 1976 از این پارک بازدید کرد. پس از آن که به افتخار نخست وزیر نامگذاری این مسیر صورت گرفت، او دیگر از این مسیر بازدید نکرد که همین امر موجب آغاز مشاجره کوچکی شد. فضای داخلی پارک از طریق یک مسیر چند روزه Long Range Traverse بین دریاچه وسترن بروک و کوه گروس مورن قابل دسترس است و این مسیر این امکان را به ماجراجویان می دهد تا بتوانند به تنهایی در فصل تابستان به کوهنوردی یا قایق سواری و یا در فصل زمستان به اسکی و راه رفتن با کفش های برفی بپردازند.

این پارک از اواسط ماه مه تا اواسط ماه اکتبر در هفت روز هفته حتی تعطیلات باز است و به گردشگرانی که قصد دارند در این بازه زمانی از پارک بازدید کنند پیشنهاد می شود که اقامت خود را از قبل رزرو کنند. این پارک ملی در 30 دقیقه ای فرودگاه Deer Lake و 4 ساعت رانندگی از بندر aux Basques قرار گرفته است. شما می توانید به تنهایی به کاوش در این پارک بپردازید یا این که از تور قایق سواری یا کایاک در آن لذت ببرید. در این پارک کمپینگ برای اقامتتان وجود دارد و یا شما می توانید در یکی از مجتمع های ساحلی Cow Head، Glenburnie، Norris Point، Rocky Harbour، Trout River یا Woody Point اقامت داشته باشید. هزینه ورودی روزانه 9.80 دلار برای بزرگسالان، 8.30 دلار برای افراد بالای 65 سال، 19.60 دلار برای خانواده و برای افراد زیر 17 سال رایگان و هزینه ورودی در فصل زمستان 7.80 دلار برای بزرگسالان، 6.80 دلار برای افراد بالای 65 سال و 15.70 دلار برای خانواده است. 

پارک ملی گروس مورن در نیوفاندلند

 

تفریحات برجسته پارک ملی گروس مورن

1.    بازدید از دریاچه تروت ریور (Trout River)، بهترین رازدار گروس مورن: تور قایق سواری تیبل لندز، یک ماجراجویی منحصر به فرد با قایقی کوچک در پارک گروس مورن است. این تور مناظری عالی از تیبل لند را ارائه می دهد و همچنین امکان دسترسی به انتهای 16 کیلومتری دریاچه تروت ریور که منطقه ای غیر قابل دسترس از پارک است را برای شما فراهم می کند. این تور از اواسط ماه مه تا اواسط ماه اکتبر (بستگی به آب و هوا) به صورت روزانه آماده ارائه خدمات به شما است.
2.    تیبل لندز (Tablelands)، دیدن زمین برهنه: بازدید از زمین های هموار تیبل لندز با شهرت بین المللی را از دست ندهید. تیبل لندز، یک نمونه ای نادر از پوشش زمین مربوط به نیم میلیارد سال قبل است که به شما این امکان را می دهد تا از این زمین عریان بازدید نمایید. پیاده روی در این مکان از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر امکان پذیر است.
3.    کروز آبدره یا فلات آب شیرین دریاچه وسترن بروک: در مسیری آسان که از میان باتلاق و جنگل طبیعی عبور می کند پیاده روی کنید تا به حوضچه یا دریاچه وسترن بروک برسید و به قایق سواری بر روی این دریاچه با دیوار های صخره ای که آبشار ها از آن فرو می ریزند بپردازید و تا انتهای این دریاچه آب شیرین بروید. این تور از اواسط ماه مه تا اواسط ماه اکتبر (بستگی به شرایط آب و هوایی) موجود است. 
4.    نمایشگاه فانوس دریایی لابستر کاو هد (Lobster Cove Head): این فانوس دریایی همیشه محل تجمع مردمان ساحلی نیوفاندلند بوده است. شما می توانید به کاوش در این فانوس دریایی تاریخی بپردازید و یا در ماجراجویی های ساحلی شرکت کنید و در نهایت از قدم زدن یا پیک نیک در کنار دریا با منظره ای عالی لذت ببرید. این بخش از آخر هفته طولانی روز ویکتوریا در ماه مه تا روز شکرگذاری در ماه اکتبر باز است.
5.    پیاده روی در بالای قله کوه گروس مورن با منظره ای پانوراما: خودتان را به چالش یک روزه بکشانید و مسیر 16 کیلومتری تا بالای کوه گروس مورن را طی کنید. در میان گل های وحشی و حیات وحش این پارک پیاده روی کنید و از تماشای مناظر پانورامای منطقه از بالای قله لذت ببرید. امکان رفتن به قله از ماه ژوئیه تا اواخر ماه اکتبر وجود دارد.


 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

مشاوره رایگان
cta
 02191009392