alt

آکواریوم ریپلِی کانادا را بهتر بشناسید + تصویر

 11 آذر 1398   16:06
 0
 966
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

آکواریوم ریپلِی کانادا را بهتر بشناسید + تصویر

آشنایی با آکواریوم ریپلِی کانادا

اگر از زندگی زیر آب و تماشای کوسه ها لذت می برید، حتما به آکواریوم ریپلی کانادا سر بزنید. این آکواریوم، یک آکواریوم عمومی است که در قلب مرکز شهر تورنتو در نزدیکی مرکز راجرز (Rogers) و جنوب شرقی برج سی ان واقع شده است. این آکواریوم، یکی از سه آکواریوم متعلق به مجموعه تفریحی ریپلی است. آکواریوم ریپلی دارای 5.7 میلیون لیتر (1.25 میلیون گالن) زیستگاه های دریایی و آب شیرین از سراسر دنیا است. در این آکواریوم بیش از شانزده هزار نمونه های عجیب و غریب دریا و آب شیرین از بیش از 450 گونه مختلف به نمایش گذاشته شده است.

تاریخچه آکواریوم ریپلی

در ابتدا در سال 2004 قرار بود که آکواریوم ریپلی را در نزدیکی آبشار نیاگارا در انتاریو در کنار گریت ولف لاج (Great Wolf Lodge) که در سال 2007 ساخته شده، بسازند، اما این برنامه ریزی کنسل شد و سرانجام تصمیم به ساخت این آکواریوم در شهر تورنتو گرفتند. ساخت این جاذبه در اوت 2011 با 130 میلیون دلار هزینه تخمین زده شده آغاز شد و در اکتبر 2013 برای عموم افتتاح شد. این پروژه با سه سطح دولتی همکاری داشت. شرکت زمین های دولت فدرال کانادا با تخصیص 10 میلیون دلار برای توسعه راه سرپوشیده خیابان جان برای اتصال خیابان فرانت (Front) به آکواریوم، برج سی ان و راجرز سنتر، به این پروژه کمک کرد. دولت انتاریو با تخصیص 11 میلیون دلار و دولت شهر تورنتو با مشوق های مالیاتیش به مقدار 8 تا 12 میلیون دلار برای 12 سال اول آکوریوم به این پرژه کمک کردند. این آکواریوم هدف گروه های آزادی حیوانات از جمله TARA (مقاومت در برابر آکواریوم تورنتو) و MAD (دفاع از جانوران آبزی) قرار گرفت که مدعی بودند اسارت و زندانی کردن حیوانات به معنی سوء استفاده از حیوانات است و به طور مداوم به اعتراض و تظاهرات در مقابل محل ساخت آکواریوم پرداختند. باب تیممون (Timmons)، از مدافعان برجسته حافظت از حیوانات، هنگام دستگیری او، علنا در مقابل عموم سخنرانی کرد و  اظهارات خود را درباره کوسه های ببری در معرض انقراض گرفته شده توسط آکواریوم ریپلی بیان کرد.

تاریخچه آکواریوم ریپلی

ساختمان آکواریوم ریپلی

این ساختمان دارای چندین لایه پوستی در پانل های آلومینیومی بزرگ با سقف ورودی اصلی است که الهام گرفته از پوسته پوسته شدن زمین تا ظاهر شدن پنجره ای به درون دنیای آبی است. همچنین سطوح رنگی در آن وجود دارد که در کنار همدیگر بازتابی از سقف های آلومینیومی است. این ساختمان با حفاظ مخصوصی طراحی شده است که کوسه ها دیگر توسط سیستم های الکتریکی مورد اذیت قرار نمی گیرند.

گالری ها و غرفه های آکواریوم ریپلی

این آکواریوم دارای 5.7 میلیون لیتر (1.5 میلیون گالن) آب است و زیستگاه های آب شیرین و دریایی سراسر جهان را نشان می دهد. این آکواریوم، متشکل از ده گالری آب های کانادایی (Canadian Waters) ، Rainbow Reef، تالاب خطرناک (Dangerous Lagoon)، مرکز اکتشاف (Discovery Centre)، دِ گالری، Ray Bay و Swarm، Nature by Numbers ، سیاره عروس های دریایی (Planet Jellies)، سیستم های پشتیبانی زندگی و گالری خط ساحلی است که به این معناست که بیش از بیست هزار جانور در این آکواریوم زندگی می کنند.

1.    آب های کانادایی:

این گالری به نمایش حیواناتی از تمام آب های اطراف کشور می پردازد. این گالری دارای هفده زیستگاه است. برخی از حیوانات ویژه آن شامل alewife، largemouth bass، لابستر آمریکایی، مارماهی گرگی (wolf eel)، لامپ فیش، اختاپوس غول پیکر اقیانوس آرام و راک فیش چینی می شود.

2.    Rainbow Reef:

در این گالری مجموعه حیواناتی از مناطق آب های اقیانوس آرام و هند به نمایش گذاشته شده اند که از این رو نام آن را رنگارنگ ترین گالری آکواریوم می نامند. برخی از گونه های موجود در این گالری شامل پیکاسو تایگر فیش، humbug dascyllus، انجل فیش امپرور، پژاما کاردینال فیش، یونی کورن سرجن فیش می شود. در این نمایشگاه، نمایش شیرجه تعاملی نیز ارائه می شود.

3.    تالاب خطرناک:

یک تونل زیر آب با تسمه نقاله متحرک است که بزرگترین مخزن آکواریوم محسوب می شود. برخی از حیوانات برجسته در این گالری شامل ببر کوسه شنی، کوسه سندبار، سفره ماهی roughtail ، اره ماهی لانگ کمب و لاک پشت های دریایی سبز می شود.

4.    دیسکاوری سنتر:

این مرکز دارای فعالیت های لمسی و تجربی مانند حباب های مشاهده زیر آب، زیر دریایی تحقیقاتی سه بعدی و یک استخر لمسی است که بازدیدکنندگان می توانند فسیل های زنده را لمس کنند. ساکنان این مرکز اکتشافی شامل دلقک ماهی، palette surgeonfish و خرچنگ نعل اسبی می شود. غرفه های تاچ این امکان را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است تا آن ها بتوانند پوست انواع جانوران مانند کوسه ها، سفره ماهی ها را با کمک کارمندان آکواریوم لمس کنند. این گالری، محل زندگی کوسه های whitespotted bamboo، کوسه های brownbanded bamboo و سفره ماهی های جنوبی و cownose rays است.

غرفه های آکواریوم ریپلی

5.    دِ گالری:

این نمایشگاه به گالری هنری طبیعت مادر (Mother Nature's Art Gallery) شناخته می شود که دارای ظریف ترین گونه های زیر آب از سراسر جهان است. از این گونه ها می توان به شیر ماهی قرمز، مارماهی الکتریکی، اسب دریایی خط دار و آرچر فیش اشاره کرد. در این نمایشگاه شش زیستگاه آب شور و سه زیستگاه آب شیرین وجود دارد.

6.    Planet Jellies:

این گالری دارای نمایشگرهای رنگی با پنج گونه عروس دریایی است که شامل pacific sea nettle ، moon jelly ، spotted jelly و upside-down jelly می شود.

7.    رِی بِی (Ray Bay):

در این گالری سه گونه متفاوت از سفره ماهی ها وجود دارد. گاهی اوقات بازدید کنندگان می توانند غواصان آکواریوم را در طول برنامه های نمایشی غواصی روزانه، در حال غذا دادن به سفره ماهی ها ببینند. برخی از ساکنان این گالری شامل کوسه bonnethead، رِی cownose و سفره ماهی جنوبی می شوند.

8.    سیستم پشتیبانی زندگی:

این گالری به بازدید کنندگان این امکان را می دهد تا نگاهی به پشت صحنه یا اتاق سیستم های پشتیبانی زندگی آکواریوم بیاندازند. این اتاق، بزرگترین اتاق سیستم های پشتیبانی زندگی در میان سه آکواریم ریپلی است. این گالری شامل تجهیزات لازم برای گالری های رِی بِی و Dangerous Reef می شود.

ماجراجویی شبانه ریف

شما می توانید به همراه کودکان خود شب را در این آکواریوم سپری کنید و در گردش شبانه آکواریوم شرکت کنید و از تجارب آموزشی لمسی موجود در این آکواریوم لذت ببرید و درباره زیستگاه های آبزیان و خود آبزیان یاد بگیرید. پس از یک میان وعده خوشمزه، زمان خواب فرا می رسد و شما در کیسه خوابتان در تونل کوسه های تالاب خطرناک، خودتان را برای دیدن رویا های شیرین آماده می کنید. خوابیدن در این مجموعه شامل: مجوز ورود به آکواریوم برای عصر و روز بعد، فعالیت های لمسی و فعالیت هایی که در کلاس انجام می دهید را می توانید با خود به خانه ببرید، اسنک شبانه و صبحانه قاره ای، گذراندن شب در تونل تالاب خطرناک و ... می شود. این ماجراجویی از ساعت 8 شب تا 9 صبح است و هزینه آن شامل 99 دلار کانادا به ازای هر نفر است. 

آشنایی با آکواریوم ریپلِی کانادا

راه های دسترسی به آکواریوم ریپلی

این ساختمان در بلوار Bremner در شرق راجرز سنتر و جنوب برج سی ان و در امتداد خیابان موزه راه آهن Roundhouse قرار گرفته است. این آکواریوم از طریق ایستگاه مترو یونیون (Union) و با استفاده از مسیر عابرین پیاده SkyWalk قابل دسترسی است. این ساختمان پارکینگ اختصاصی ندارد، اما پارکینگ زیر زمینی چند طبقه در نزدیکی آن وجود دارد. نزدیکترین بزرگراه در دسترس، بزرگراه گاردینر اکسپرس وی با خروجی یورک استریت است.
این آکواریوم هر روز هفته و 365 روز از سال از ساعت 9 صبح تا 11 شب باز است اما برخی روز ها زودتر تعطیل می شود که بهتر است برای اطلاعات بیشتر درباه این ایام به سایت آکواریوم مراجعه نمایید.
هزینه ورودی: 33 دلار برای بزرگسالان (افراد بالای 14 سال)، 23 دلار برای افراد بالای 65 سال و کودکان 6 تا 13 سال و 10 دلار برای کودکان 3 تا 5 سال است. هزینه بلیط اکسپرس (بدون محدودیت زمانی) 39 دلار برای بزرگسالان، 26 دلار برای افراد بالای 65 سال و کودکان 6 تا 13 سال و 13 دلار برای کودکان 3 تا 5 سال است. هزینه ورودی برای نمایش کوسه های بعد از تاریکی شامل 32 دلار برای بزرگسالان، 21 دلار برای افراد بالای 65 سال و کودکان 6 تا 13 سال و 8 دلار برای کودکان 3 تا 5 سال می شود.

آدرس: 288 Bremner Boulevard, Toronto ON
سایت: https://www.ripleyaquariums.com 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

مشاوره رایگان
cta
 02191009392