alt

پارک استنلی ونکوور را بهتر بشناسید + تصویر

 19 آبان 1398   10:18
 0
 1101
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

پارک استنلی ونکوور را بهتر بشناسید + تصویر

آشنایی با پارک استنلی ونکوور

به پارک استنلی اولین، بزرگترین و محبوب ترین پارک شهر ونکوور خوش آمدید:
پارک استنلی یکی از مقاصد مهم گردشگری ونکوور است که در گوشه شمال غربی مرکز شهر ونکوور قرار گرفته است و هر ساله حدود 8 میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می کند. این پارک با وجود سواحل دوست داشتنی زیبا، مایل ها مسیر های پیاده روی مناسب، بزرگترین آکواریوم کانادا و مکان های مورد علاقه کودکان (استخر، پارک آبی، قطار مینیاتوری و ...) با وسعت 400 هکتار به عنوان یکی از بزرگترین پارک های شهری در جهان شناخته شده است. پارک استنلی، اولین پارک ونکوور با باغ های همیشه خرم و پر گل، مناطق ساحلی بکر و دست نخورده و 500 هزار درخت سرو، صنوبر و هملک حدود 130 سال است که همچنان به عنوان فضای سبز شهری به فعالیت خود ادامه می دهد. این طبیعت زیبا، محل آرام برای فرار از شلوغی شهر است. پارک استنلی یک پارک عمومی به وسعت 405 هکتار است که با مرکز شهر ونکوور در استان بریتیش کلمبیای کانادا هم مرز است و توسط آب های Burrard Inlet و English Bay احاطه شده است. 

این پارک قدمتی طولانی دارد و یکی از اولین مناطقی بود که در این شهر کشف شد. این زمین ها هزاران سال قبل از این که تحت استعمار بریتیش کلمبیا توسط انگلیسی ها در طول سال 1858 (یورش جستجو گران طلای فریزر کانیون) قرار بگیرند در اصل توسط مردمان بومی مورد استفاده قرار می گرفت. سال های زیادی بعد از استعمار، این پارک با منابع فراوان محل استقرار مهاجران غیر بومی بوده است. زمانی که این شهر در سال 1886 به ثبت رسید، این زمین ها به اولین پارک ونکوور تبدیل شد.
نام پارک از نام لرد استنلی که شانزدهمین کنت دربی برگرفته است، او یک سیاستمدار بریتانیایی بود که تازه به عنوان فرماندار کل منصوب شده بود. پارک استنلی، در ابتدا به عنوان ذغال سنگ پنینسولا شناخته می شد و بعد ها برای محافظت ورودی بندر ونکوور به عنوان استحکامات نظامی کنار گذاشته شده بود. در سال 1886، شورای شهر ونکوور با موفقیت توانست این پارک را با مقدار 1 دلار در سال اجاره کند. در سپتامبر سال 1888، لرد استنلی، این پارک را با نام خود  افتتاح کرد. بر خلاف سایر پارک های بزرگ شهر در پارک استنلی می توانید شاهد سیر تکامل جنگل و فضای شهری در طی سالیان متوالی باشید. بیشتر سازه های دست ساز موجود در پارک بین سال های 1911 تا 1937 تحت نظر سرپرست W.S. Rawlings ساخته شده اند. برخی دیگر از جاذبه های این پارک شامل نمایشگاه خرس قطبی، آکواریوم ونکوور، دریاچه ها و قطار مینیاتوری می شوند که پس از جنگ به این پارک اضافه شده اند. 

پارک استنلی

 

بخش اعظم این پارک، از اواخر دهه 1800 همانطور به صورت جنگل های متراکم با حدود نیم میلیون درخت که برخی از آن ها به طول 76 متر می رسند و صد ها سال قدمت دارند، باقی مانده است. هزاران درخت بعد از سه گردباد بزرگ که در طول صد سال گذشته اتفاق افتاده است از بین رفتند و بعد از آخرین گردباد در سال 2006، بسیاری از درختان دوباره کاشته شدند. تلاش قابل توجهی برای ساخت Vancouver Seawall صورت گرفت که همین امر باعث شده که این پارک امروزه شاهد هزاران نفر بازدیدکننده باشد. وجود جنگل در این پارک بیش از سایر پارک های شهری، جلوه طبیعی تری به آن می بخشد و بسیاری مردم آن را واحه یا آبادی شهری می نامند. در این پارک، درختان بسیاری از جمله درختان شاه درخت داگلاس، سدر قرمز غربی، شوکران غربی و صنوبر سیتکا وجود دارد. از سال 1992، بلندترین درختان به دلایل ایمنی توسط کارمندان پارک هرس شدند. حیوانات زیادی در این پارک زندگی می کنند. بیش از 200 گونه پرنده که شامل پرندگان آبی زیادی می شود در این پارک وجود دارد. ماهیخوار گریت بلو در سال 2001 به این پارک منتقل شد و تا به امروز حدود 170 لانه فعال دارند. از پستانداران موجود در این پارک می توان به جمعیت زیاد راکون ها، کایوت ها، راسو ها، سگ های آبی، خرگوش های خانگی ترک شده و سنجاب های خاکستری اشاره کرد. با این حال، فقدان پستانداران بزرگ از جمله گوزن، خرس، گرگ، باب کت و یوزپلنگ آمریکایی کاملا حس می شود.

پارک استنلی ونکوور

 

پارک استنلی، تعداد زیادی از بنا های تاریخی از جمله مجسمه ها، تابلو ها و باغ ها را در خود جای داده است. از این بناها می توان به بنای یادبود جنگی کانادایی ژاپنی (مقبره خالی و دو ردیف درختان گیلاس ژاپنی Prunus Shirotae) و تندیس های شاعر رابرت برنز(Burns)، دونده المپیک هری جروم (Jerome) و دختری در لباس غواصی اشاره کرد. هیئت مدیره پارک استنلی، نصب هر گونه بنای یادبود بیش تر در پارک را ممنوع کرده است تا از طبیعت پارک محافظت کند. هیئت مدیره پارک در سال 2006 موافقت کرد که زمین بازی جدیدی در Ceperley Meadows در نزدیکی دومین ساحل به احترام قربانیان بمب گذاری پرواز ایر ایندیا 182 ایجاد شود و این تنها مورد استثنای این ممنوعیت بود و دولت فدرال حدودا 800 هزار دلار برای ساخت این بنای یادبود و زمین بازی هزینه کرد.
پارک استنلی در سال 2014 در فهرست 25 تا از بهترین پارک های جهان در سایت تریپ ادوایزر قرار گرفت. 

فعالیت های موجود در پارک استنلی

1.    عبور از جاده 8.8 کیلومتری Seawall مانند حلقه ای دور پارک استنلی را احاطه کرده و تا مرکز شهر ونکوور کشیده شده است، یکی از مشهورترین کارهایی است که باید در پارک استنلی انجام دهید. مهم نیست که چه هوایی است، همیشه در این مسیر افرادی را می بینید که در حال قدم زدن، آهسته دویدن یا دوچرخه سواری هستند و از مناظر شهر، سواحل، کوه های شمالی و پل Lion's Gate لذت می برند.
2.    در میان درختان سرو و شاه درخت قدم بزنید تا به سه باغ دیدنی این پارک برسید. این سه باغ دیدنی عبارتند از: باغ رز پارک استنلی، باغ Ted & Mary Greig Rhododendron و در مرتفع ترین نقطه پارک،Prospect Point با تخت های تصویری پر گل آن است.
3.     Seawall تنها مسیر پیاده روی پارک استنلی نیست. در واقع بیش از 27 کیلومتر مسیر های جنگلی وجود دارد که از میان شاخ و برگ های متراکم پارک عبور می کند و این مسیر های خلوت و آرام به پیاده روی و قدم زدن اختصاص داده شده اند.
4.    در حالی که پارک استنلی دارای بناهای متنوع فراوانی است اما هیچ کدام از آن ها به اندازه قطب های توتم ملل اولیه بریتیش کلمبیا که در Brockton Point قرار دارند محبوب نیستند. در حقیقت، این توتم ها، پر بازدیدترین جاذبه گردشگری در تمام استان بریتیش کلمبیا است. این توتم ها از سراسر استان بریتیش کلمبیا جمع شده اند.
5.    بزرگترین آکواریوم کانادا، آکواریوم ونکوور است که از سال 1956 ساکن پارک استنلی بوده است و قطعا یکی از بهترین فعالیت هایی که می توانید در پارک استنلی انجام دهید. این آکواریوم خانه بیش از هفتاد هزار موجودات از جمله نهنگ های بلوگا، دلفین ها و ماهی از سراسر دنیا است و این آکواریوم پیشرو در زمینه حفاظت از آب است که برنامه های آموزشی فراوان و متنوعی برای تمام سنین ارائه می دهد.

پارک استنلی در شهر ونکوور


6.    قطار مینیاتوری پارک استنلی، یکی از بهترین سرگرمی های برای بچه های کوچکتر است. این قطار مینیاتوری، مسافران خود را از میان مسیرهای پر پیچ و خم در جنگل و تونل های دو کیلومتری حمل می کند. این قطار مینیاتوری در جاده Pipeline پارک در نزدیکی آکواریوم ونکوور قرار گرفته است.
7.    اگر در طول تعطیلات تابستانی خود تمایل دارید که کمی خنک شوید و آب تنی کنید، پارک استنلی در دو ساحل خود انواع فعالیت های آبی را ارائه می دهد. دومین و سومین ساحل ونکوور، هر دو بخشی از خط ساحلی جنوبی پارک استنلی هستند. در دومین ساحل استخر آب گرم و آب تازه هر سال از روز ویکتوریا تا روز کارگر باز است و کودکان می توانند در اواخر مه تا روز کارگر در پارک آبی Variety Kids به قایق سواری و آب بازی بپردازند.
8.    Lost Lagoon یا تالاب گمشده پارک استنلی، یکی از مشهورترین نقاط دیدنی آن است که در داخل ورودی اصلی پارک انتهای خیابان جورجیا قرار گرفته و پناهگاهی برای انواع پرندگان و حیوانات است. از گشت و گذار در این پارک و یا بازدید از خانه طبیعت (Nature House) لذت ببرید. خانه طبیعت توسط انجمن اکولوژی و محیط زیست پارک استنلی به عنوان دروازه زیست محیطی پارک ایجاده شده و روش های سرگرم کننده و تعاملی زیادی برای یادگیری و آموزش در مورد گیاهان و جانوران این پارک فراهم شده است.
9.    علاقه مندان ورزش و تفریح می توانند به زمین گلف Pitch & Putt، باشگاه کریکت Brockton Point، باشگاه قایق رانی Yacht رویال ونکوور و باشگاه پاروزنی ونکوور مراجعه کنند. همچنین 17 زمین تنیس عمومی و رایگان در ورودی پارک در خیابان Beach قرار گرفته است. شش مورد از هفده مورد در طول تابستان شامل هزینه ورودی می شود.
10.    تئاتر زیر ستاره ها (TUTS)، یک سنت تابستانی است که از دهه 1940 در پارک استنلی برگزار می شود و شامل تئاتر موزیکال است که در فضای روباز موجود در Malkin Bowl پارک برگزار می شود. در هر فصل دو تولید موزیکال بزرگ برگزار می شود. در فصل های گذشته نسخه های تحسین برانگیز اوکلاهاما، گریس و Annie Get Your Gun اجرا شده است.


 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

مشاوره رایگان
cta
 02191009392