alt

آب و هوای شهرهای بزرگ کانادا چگونه است؟

 07 مهر 1398   15:03
 0
 2418
امتیاز کاربران0/0 از 5
انتشار مطلب :

آب و هوای شهرهای بزرگ کانادا چگونه است؟

آب و هوای شهرهای کانادا :

کشور کانادا پس از روسیه دومین کشور بزرگ جهان و بزرگترین کشور در قاره آمریکای شمالی محسوب می شود و شرایط آب و هوایی بسیار متفاوتی دارد که نباید آن را دست کم گرفت. اغلب مردم، کانادا را کشوری با آب و هوای سرد و برفی تصور می کنند اما در حقیقت، آب و هوای شهر های کانادا به اندازه چشم انداز های این کشور متنوع است. کانادایی ها یک لطیفه دارند که می گویند در کانادا هشت ماه از سال زمستان هست که به دنبال آن چهار ماه دیگه از سال تعمیر جاده ها است. البته این گفته در مورد بخش هایی از کشور کانادا به واقعیت نزدیک است.
به طور کلی کانادایی ها مخصوصا افرادی که در مناطق پر جمعیت تر و در نزدیکی مرز آمریکا سکونت دارند از داشتن این چهار فصل بسیار متفاوت لذت می برند. فصل بهار به دلیل جریان های گرم اقیانوسی در امتداد خط ساحلی بریتیش کلمبیا در ماه فوریه آغاز می شود. در سراسر نقاط مرکزی و جنوبی کشور کانادا، آب و هوای دلپذیر بهاری معمولا در ماه مه فرا می رسد.
فصل تابستان از اواخر ماه مه آغاز می شود و تا ماه سپتامبر ادامه دارد. ماه های ژوئیه و آگوست گرم ترین ماه های سال هستند و معمولا درجه حرارت در شهر های بزرگ در جنوب و در سراسر دشت های مرکزی در فصل تابستان در مناطق کم ارتفاع حدود 26 درجه و در مناطق مرتفع حدود 32 درجه است. بسیاری از مسافران ماه های سپتامبر و اکتبر (پاییز) را بهترین زمان برای بازدید از کانادا می دانند زیرا بیشتر روز ها خنک و دلپذیر هستند.
زمستان های کانادا سرد و طولانی است و در مناطق شمالی این کشور می تواند بسیار وحشتناک باشد. در استان های مرکزی و چمن زار ها، دمای متوسط روزانه در زمستان نزدیک به منفی پانزده درجه و حتی تا منفی 29 درجه نیز پایین می آید. در این مناطق بارش برف تقریبا شش ماه از سال را تحت پوشش قرار می دهد، در حالی که در مناطق دور شمالی، بارش برف در نه ماه از سال یا بیشتر یک امری طبیعی محسوب می شود.
زمستان در بخشی از کانادا مانند فلات ها می تواند گرم و خشک باشد یا در کانادای مرکزی مرطوب و در سواحل ملایم تر باشد. فصل بهار در سراسر کشور کانادا، فصلی دوست داشتنی و خوشایند است. فصل پاییز در کانادا اغلب خنک است که با برگ های قرمز و نارنجی روی درختان می درخشد. زمستان های کانادا به طور کلی دوره های برفی با سرمای شدید هستند، با این وجود می توانید از چینوک آلبرتای جنوبی، باد گرم و خشکی که در اواخر زمستان بر پایین شرقی کوه های راکی می وزد و موجب ذوب شدن برف های کوه های راکی می شود، لذت ببرید. زمستان ها در سواحل غربی یعنی در شهرهایی مانند ونکوور و ویکتوریا خنک و مرطوب هستند. هنگامی که دما کاهش می یابد کانادایی ها به خاطر وجود زیر ساخت های گرمایشی خانه ها، ماشین ها و سیستم حمل و نقل عمومی شان گرم می مانند و حتی برخی از شهر ها دارای مسیر پیاده روی داخلی از خانه تا مدرسه را راه اندازی کرده اند.  
دمای روز در فصل تابستان می تواند تا 35 درجه یا بالاتر از آن افزایش یابد این در حالی است که کمترین دمای آن در فصل زمستان می تواند به منفی 25 درجه یا کمتر برسد که این موضوع برای کانادایی ها امری طبیعی است. در بهار و پاییز هم دمای هوا معتدل تر است.

بیشتر بخوانید : گرم ترین شهر های کانادا کدام شهرها هستند؟

آب و هوای ونکوور


ونکوور، شهر بزرگ کانادا که در خارج از الگوی آب و هوای قاره ای قرار گرفته است، آب و هوای اقیانوسی با فصل خشک تابستان را تجربه می کند. از طرف دیگر، از میان هشت شهر بزرگ کانادا، شهر های اتاوا، مونترال و تورنتو دارای گرمترین تابستان ها و وینی پگ دارای سردترین زمستان ها است، این در حالی است که زمستان های ونکوور به مراتب ملایم تر از سایر شهر های بزرگ کانادا هست.
در مناطق کوهستانی مانند بریتیش کلمبیا، تنوع در بلندی و ارتفاعات باعث بوجود آمدن اقلیم های میکرو با درجه حرارت متوسط شده که می توانند در مسافت های نسبتا کوتاه، بسیار متفاوت باشند. به عنوان مثال، چند شهر کوچک در بخش جنوبی استان بریتیش کلمبیا، خارج از ونکوور، دارای آب و هوای مرطوب قاره ای (Dfb) با درجه حرارت متوسط زمستانی و سرمای ناگهانی قابل مقایسه با بخش های دیگر کشور است.
کانادای مرکزی و کانادای شمالی، آب و هوای قطبی و زیر قطبی (جنوب مدار قطب شمال) را تجربه می کنند که اکثر آن ها خشک است. این مناطق به دلیل وخامت آب و هوای آن ها، جمعیت زیادی ندارند. این مناطق جایی که در بیشتر روزهای زمستان دمای آن به زیر 20 درجه سانتیگراد پایین می روند و فصل تابستان بسیار کوتاهی دارند. برخی از گذرگاه های کوهستانی در بخش جنوبی استان بریتیش کلمبیا دارای آب و هوای زیر قطبی یا مرتبط با دامنه های کوه ها است که شرایط رانندگی بسیار خطرناکی را ایجاد می کند زیرا رانندگانی که از مناطق نزدیک مانند ونکوور و کاملوپس که بسیار گرمتر از این مناطق کوهستانی است می آیند، ممکن است از شرایط زمستانی جاده ها بی اطلاع باشند. درجه حرارت در کانادا دامنه وسیعی دارد و آب و هوای شهر های کانادا بسیار متنوع هستند و بستگی به مکان و زمان حضور شما در کانادا دارد. تحقیقی درباره میانگین حداکثر و حداقل درجه حرارت کانادا در شهر های مختلف در سراسر کانادا بر اساس دوره آب و هوایی از سال 1981 تا 2010 برای ماه های ژانویه و ژوئیه صورت گرفته شده است.

نتایج آب و هوای پانزده مورد از شهر های اصلی و بزرگ کانادا :

-    آب و هوای ادمونتون در استان آلبرتا

اغلب ابری با میانگین دمای 21 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 1 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 9 درجه سانتی گراد می رسد. ادمونتون دارای آب و هوای prairie-steppe است که این بدان معناست که معمولا می توانید از آب و هوای آفتابی این مناطق حتی در فصل زمستان لذت ببرید. بیشترین میزان بارش در فصل تابستان رخ می دهد. ادمونتون دارای رطوبت کم و تابستان های کم رطوبت برعکس تابستان های رطوبتی آزار دهنده انتاریو است.

-    آب و هوای شهر کلگری در استان آلبرتا

اغلب ابری با میانگین دمای 21 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 2 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 11 درجه سانتی گراد می رسد. آب و هوای استان آلبرتا مرطوب قاره ای با تابستان های گرم و زمستان های سرد است. این استان از شمال با سیستم آب و هوایی قطب شمال در تماس است که اغلب دارای زمستان های بسیار یخبندان و بسیار سرد است. آب و هوای شهر کلگری قاره ای مرطوب با زمستان های سرد و برفی و تابستان های گرم است.

-    آب و هوای تورنتو در استان انتاریو

اغلب ابری با میانگین دمای 21 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن 6 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 13 درجه سانتی گراد می رسد. شهر تورنتو دارای آب و هوای نیمه قاره ای با تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد است. آب و هوای شهر تورنتو به خاطر موقعیتش در سواحل دریاچه انتاریو معتدل است. آب موجود در دریاچه باعث شده است که تورنتو زمستان های گرمتر و تابستان های خنک تر را تجربه کند.  

بیشتر بخوانید : سردترین شهر های کانادا کدام شهرها هستند؟

آب و هوای تورنتو

 

-    آب و هوای ساسکاتون در استان ساسکاچوان

عمدتا ابری با میانگین دمای 20 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 2 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 9 درجه سانتی گراد می رسد. آب و هوای استان ساسکاچوان معمولا گرم و خشک است و به طور میانگین بیشترین میزان آفتاب را در میان سایر استان های کانادا دارد. طیف درجه حرارت در ماه مه و اواسط آن از 15 درجه بالاتر و در ماه های جولای و آگوست بین 32 تا 35 درجه است. زمستان به طور معمول از ماه نوامیر آغاز می شود و درجه حرارت به طور کلی در زیر نقطه انجماد باقی می ماند. آب و هوای شهر ساسکاتون قاره ای مرطوب با زمستان های شدید، بدون فصل خشک، تابستان های گرم و فصلی قوی است. 

-    آب و هوای ونکوور در استان بریتیش کلمبیا

تا حدی ابری با میانگین دمای 20 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن 7 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 14 درجه سانتی گراد می رسد. ونکوور دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی Cfb است که با آب و هوای مدیترانه ای گرم تابستانی Csb هم مرز است. ماه های تابستان در این شهر به طور معمول خشک و اغلب در ماه های جولای و آگوست دچار خشکسالی متوسط می شود.

-    آب و هوای ویکتوریا در استان بریتیش کلمبیا

عمدتا آفتابی با میانگین دمای 20 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن 7 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 15 درجه سانتی گراد می رسد. ویکتوریا دارای آب و هوای مدیترانه ای با زمستان های معتدل و بارانی و تابستان های خنک و خشک است. درجه حرارت آن به طور میانگین، تنها یک روز از سال از حدود 30 درجه بالاتر می رود و تنها دو شب در سال از منفی 5 درجه پایین تر می رود. 

-    آب و هوای مونترال در استان کبک

ابری با میانگین دمای 18 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن 2 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 12 درجه سانتی گراد می رسد. مونترال از نظر آب و هوا در محل تلاقی چندین منطقه اقلیمی مختلف قرار گرفته است. بنابراین معمولا آب و هوای آن را در قاره ای مرطوب یا hemiboreal  (نیمه معتدل و زیر مجموعه قطب شمال) طبقه بندی می کنند. بارش در مونترال فراوان است و به طور متوسط 226.2 سانتی متر بارش برف در سال دارد. مونترال در شمال دور قرار گرفته بنابراین زمستان آن بسیار سرد تر از تورنتو است. تورنتو قطعا از مونترال گرم تر است و بعضی اوقات این اختلاف دما بین مونترال و تورنتو اندک است اما در ماه های طولانی زمستان این اختلاف بسیار زیاد خواهد بود. 

-    آب و هوای هالیفکس در استان نوا اسکوشیا

اغلب ابری با میانگین دمای 17 درجه است که که میانگین سالانه کمترین دمای آن 4 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 11 درجه سانتی گراد می رسد. هالیفاکس دارای آب و هوای شرقی دریایی با تابستان های کوتاه و گرم و زمستان های سرد است.

-    آب و هوای اتاوا در استان انتاریو

اغلب ابری با میانگین دمای 16 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن 1 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 9 درجه سانتی گراد می رسد. اتاوا دارای آب و هوای نیمه قاره ای با تابستان گرم و مرطوب و زمستان های بسیار سرد است. زمستان در اتاوا بسیار شدید با عمق برف بیش از 1 سانتی متر در حدود 120 روز است اما تورنتو تنها 65 روز برفی با عمق برف 1 سانتی دارد.

 

  آب و هوای اتاوا

 

-    آب و هوای سنت جونز در نیوفاندلند

بارانی با میانگین دمای 15 درجه است که که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 2 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 11 درجه سانتی گراد می رسد. درجه حرارت در سنت جونز نسبتا پایین است و تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله عرض جغرافیایی بالای آن قرار می گیرد. با وجود دمای پایین سنت جونز، آب و هوای آن دریایی است و میزان بارش سالانه در سنت جونز که حدود 1528 میلی متر است نشان دهنده آب و هوای دریایی آن است. 

-    آب و هوای فردریکتون در استان نیو برانزویک

اغلب ابری با میانگین دمای 14 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 0 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 11 درجه سانتی گراد می رسد. این منطقه در 44 درجه شمالی تا 50 درجه شمالی عرض جغرافیایی را پوشش می دهد که عمدتا در شرق صدمین نصف النهار آمریکای شمالی قرار دارد. این شهر دارای آب و هوای نیمه قاره ای با تابستان های گرم و زمستان های سرد است و 105 روز از سال دارای برف با عمق یک سانتی متر است.

-    آب و هوای کبک در استان کبک

اغلب ابری با میانگین دمای 13 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 1 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 9 درجه سانتی گراد می رسد. شهر کبک دارای آب و هوای قاره ای مرطوب با تابستان های بسیار گرم و زمستان های واقعا سرد است. شهر کبک در فصل تابستان دارای دمای متوسط 25 درجه بسیار گرم و مرطوب است که به دلیل رطوبت بسیار زیاد، احساس گرمای بیشتری می کنید. کبک در فصل زمستان دارای روز های پر باد و برفی با سرمای زیاد است. متوسط دما در فصل زمستان حدود منفی 18 درجه است. 

-    آب و هوای شهر شارلوت تاون در استان پرنس ادوارد

اغلب ابری با میانگین دمای 13 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن 1 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 10 درجه سانتی گراد می رسد. آب و هوای شهر شارلوت تاون قاره ای نیمه مرطوب است که تا حدی توسط موقعیت جزیره پرنس ادوارد در خلیج سنت لارنس تعدیل شده است.

-    آب و هوای وینی پگ در استان مانیتوبا

تا حدی ابری با میانگین دمای 12 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 3 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 9 درجه سانتی گراد می رسد. شهر وینی پگ دارای سردترین زمستان در میان شهر های مهم کانادا است و رتبه اول را در کمترین میانگین دمای هوا به خود اختصاص داده است. این شهر بیشتر اوقات به دمای منفی 30 درجه یا پایین تر می رسد و به ندرت پیش می آید که دمای آن در فصل زمستان بالا تر از نقطه انجماد باشد. آب و هوای شهر وینی پگ، سرد قاره ای با تابستان های کوتاه و خیلی گرم و زمستان های بلند و خیلی سرد است. با این وجود آسمان این شهر صاف ترین در کانادا است که می توانید در سراسر سال از آب و هوای آفتابی آن لذت ببرید. 

-    آب و هوای یلونایف

اغلب ابری با میانگین دمای 10 درجه است که میانگین سالانه کمترین دمای آن منفی 8 درجه و میانگین سالانه گرمترین دمای آن به 0 درجه سانتی گراد می رسد. یلونایف دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم و معتدل است. میانگین دما در ماه ژانویه حدود 26 درجه و در ماه ژوئیه حدود 17 درجه است. این شهر آفتابی ترین تابستان را در کشور دارد و از ماه ژوئن تا آگوست به طور متوسط حدود 1034 ساعت می باشد. بیشتر بارش ها در یلونایف در فصل زمستان رخ می دهد و میزان بارش سالانه آن در حدود 280 میلی متر است.

 

ارسال دیدگاه
امتیاز شما به این مقاله:

مشاوره رایگان
cta
 02191009392